Infocentrum města Vyšší Brod
Náměstí 104, 382 73 Vyšší Brod
IČO: 00246191
Čertova stěna je jednou z nejatraktivnějších lokalit Vyšebrodska a celého Lipenska. Nejjednodušší přístup pro návštěvníky je z parkoviště u vozovky spojující Vyšší Brod – Loučovice – Lipno nad Vltavou. Ovšem ke kamennému moři je možné dojít i pešky. Jedna z nejkrásnějších tras vede po úzké lesní pěšině historické Opatské stezky (modrá TZT, Opatská stezka II). Od Čertovy stěny do Vyššího Brodu pak můžete využít lesní cesty a následně úzké asfaltové silnice, která vás vyvede nad vyrovnávací nádrž Lipno II. Posledních několik stovek metrů kopíruje pak již zmiňovaný hlavní silniční tah směrem k Lipnu nad Vltavou. Trasa je vhodná i pro zdatnější děti. Pouze první krátký úsek Opatské stezky II vede ve strmějším stoupání. Místo, kde je skutečně nutná zvýšená opatrnost, se nachází u parkoviště nad Čertovou stěnou, kde trasa výletu křižuje zmíněnou silnici pro motorová vozidla! Stezka je přístupná po celý rok, v zimě se však neudržuje.
Opatská stezka II
Od Rožmberské brány kláštera kopíruje trasa výletu úvodní část naučné Opatské stezky II, jež nabízí pohled na mnoho pozůstatků práce starých mistrů kameníků. Jemnozrnná žula z okolí Vyššího Brodu byla využívána i ke stavbě kláštera. Během putování načerpáte informace ze tří z celkem šesti informačních panelů. Dozvíte se mnoho zajímavého o zanesení Opatovy stezky do lesnických map, o historii cest a stezek mezi Vyšším Brodem a Loučovicemi a také o samotné Čertové stěně.
Kamenný lom
Z Opatské stezky je možné odbočit k lokalitě bývalého kamenného lomu, kde je veliká koncentrace více či méně opracovaného kamene.
Čertova stěna
Toto mohutné kamenné more vás ohromí svou tajuplnou majestátní atmosférou. Nebudete na pochybách, čím byl inspirován Mistr Bedřich Smetana při komponování stejnojmenné romantické opery. Čertova stěna, která se „rozlévá“ až k pravému břehu Vltavy, je součástí Národní přírodní rezervace Čertova stěna a Luč, Z vyhlídky nad ní, tzv. Čertovy kazatelny, je nádherný výhled právě na druhý vrchol rezervace (Luč – 933 m n. m.).
Pověst vypráví, že Čertova stěna je pozůstatkem díla ďáblova – obří kamenné hráze, která měla zatarasit tok reky Vltavy a zadržená voda poté splavit nově vystavený vyšebrodský klášter z povrchu Země. Bílé jitro však zhatilo čertovské plány, když vládu zlých sil temné noci ukončilo kohoutí zakokrhání. Nedokončená hráz se tak zhroutila a zbyly jen jinde se nevyskytující gigantické haldy balvanů po obou svazích vltavské soutěsky. Vyšebrodský klášter byl zachráněn a stojí dodnes.
Tlakové potrubí Spirovy elektrárny
Rozměrné tlakové ocelové potrubí, kdysi sloužící jako náhon vodní elektrárny Ignáce Spira (vystavené počátkem 20. stol.), upoutá váš zrak při návratu od Čertovy steny. Potrubí o průměru 1,8 m je dlouhé víc než 500 m. Všimnete si také precizně nýtovaných spojů.