Turistické stezky na Vyšebrodsku jsou od víkendu odemčené

Autor: Jan Straka, MěKZ | Zveřejněno: 17.4.2018 - 00:00 | Zhlédnuto: 1176x

Symbolické odemykání stezek Vyšebrodska letos proběhlo již popáté. Organizátoři z Informačního centra Vyšší Brod si tentokrát přichystali trasu okolo tří vrchů, která kopírovala hranici s Rakouskem a vedla bývalým pohraničním pásmem a míjela několik zaniklých osad. Návrat do Vyššího Brodu pak nabídl například návštěvu vyhledávaného poutního místa Maria Rast.


Na start výšlapu pohodlně autobusem

Zájemci o první výlet po Vyšebrodsku se sešli v neděli 15. dubna v 10 hodin na náměstí ve Vyšším Brodě, odkud je odvezl autobus na start samotného výšlapu. Šlo se ze Studánek po lesních cestách okruhem zpět do Vyššího Brodu. „Výšlapy, které několikrát ročně pořádáme, se snažíme vést místy, která nejsou až tak známá. Využíváme je i jako tipy pro turisty, kam se vydat. Například část trasy odemykání je zcela nepolíbená turistickým značením, ale určitě stojí za to si ji projít,“ vysvětluje Jan Straka z MěKZ, proč se vydali právě touto trasou.

Po stoupání čekaly jako odměna voňavé špekáčky

První třetina výšlapu byla trochu náročnější. Téměř tři kilometry stoupání ale vynahradila účastníkům odměna v podobě opečených špekáčků a dalších dobrot v místě zvaném Bombardiště. Po načerpání sil a nezbytném společném focení se vydali znovu na cestu zpět do Vyššího Brodu. „Tahle část trasy už byla příjemnější, vedla po vrstevnicích a od poutního místa se už jen klesalo,“ ještě doplňuje Straka.

Pro návrat si mohli nadšenci do turisticky vybrat víc možností, např. Opatskou stezkou I projít kolem vodopádů sv. Wolfganga k cisterciáckému klášteru. Většina se ale rozhodla pro návštěvu již zmíněného poutního místa, odkud se do města vracela po křížové cestě. Díky ochotě místních farníků bylo možné se podívat i do interiéru obrazárny a poutního kostela.

 Na stezky se s námi vydal i Lipnožurnál

Sdílení