Klášter připravil na sezónu spoustu novinek. Ve středu navíc znovu otevírá kavárnu

Autor: Jan Straka, MěKZ | Zveřejněno: 15.5.2018 - 00:00 | Zhlédnuto: 3157x

Ve středu 16. května se znovu otevřou dveře zrekonstruované klášterní kavárny v návštěvnickém centru Cisterciáckého opatství Vyšší Brod. Sezóna už ale probíhá v plném proudu. Kromě tradičních okruhů se i letos mohou návštěvníci těšit na novinky, které si cisterciáci připravili.


Ve Vyšším Brodě budou nově vystaveny historické atlasy

„Novinkou a zpestřením expozic bude vystavení krásných historických tisků, především se bude jednat o staré atlasy. Nyní jsou vyráběny vitríny a od června budou atlasy vystaveny“ láká do kláštera převor Jan Justin Berka. Kromě nových ukázek atlasů rostlin je obohacena i gotická galerie, kde je letos poprvé instalován vzácný gotický obraz Nanebevzetí Panny Marie ze 14. století. Návštěvníky určitě zaujme také kolekce nádherných barokních obrazů na hedvábí, tzv. tézí, z druhé poloviny 18. století v bývalé sakristii vedle varhanního chóru.

Závišův kříž bude svou mystickou záři ukazovat od července

"Závišův kříž bude i letos vystavován od 1. července do 30. září. Ale expozice v gotických sklepeních věnovaná tomuto vzácnému relikviáři je přístupná už nyní,“ dále upřesňuje převor Justin. V gotických sklepeních je také i nadále k dispozici výstava věnovaná výzkumu rožmberské hrobky, která kromě jiného představuje záběry ukazující zachovalý cínový sarkofág, ve kterém odpočívá Petr Vok, poslední pán z Rožmberka. Na světelných panelech návštěvníci uvidí i kopie obrazů Mistra Vyšebrodského oltáře, který byl klášteru navrácen a originál se nachází v Anežském klášteře v Praze.

Slavnostní otevření klášterní kavárny

Ve středu 16. 5. v 16.00 přijměte pozvání na slavnostní požehnání a otevření nově zrekonstruované klášterní kavárny.

Sdílení